Kleszczowy problem

O sezonie kleszczowym, który trwa od początku wiosny do końca października, powinni pamiętać także właściciele czworonogów, które spędzają czas poza mieszkaniem. I mowa tu nie tylko o mieszkańcach wsi lub mniejszych miasteczek, ale też osób, które mieszkają w większych miastach. Kleszczy nie spotkasz tylko na łące czy w lesie, wiele z nich czai się nawet w trawnikach przed blokami, w parkach i zaroślach.


Dlaczego powinniśmy uważać na kleszcze?
Pomimo tego, że ukąszenie kleszcza nie jest niebezpieczne – można porównać je nawet do ukąszenia przez pająka czy komara, naszym najgorszym wrogiem są konsekwencje tego ukąszenia. Kleszcze przenoszą mnóstwo bakterii i wirusów, które mogą spowodować poważne choroby. Jako właściciele psów powinniśmy obawiać się przede wszystkim babeszjozę, a kotom grozi hemobartonelloza. 


Jak rozpoznać, że nasz pupil cierpi na chorobę przenoszoną przez kleszcze?
Pierwsze oznaki babeszjozy to brak apetytu, gorączka, apatyczność, pies wydaje się bez życia, jest zmęczony, mogą pojawić się wymioty lub biegunka. Natomiast hemabartonelloza wywołuje anemię, gorączkę, osłabienie organizmu i wyniszczanie organów wewnętrznych. Cała trudność polega na tym, że symptomy tych chorób często są mylone z innymi, dlatego tak trudno o skuteczne wyleczenie. Dlatego zawsze należy poinformować weterynarza o tym, że naszego zwierzaka ukąsił kleszcz. Niestety, czasem i my sami możemy o tym nie wiedzieć, ale mając na uwadze sezon kleszczowy, można te choroby podejrzewać.


Jak ochronić czworonogi przed kleszczami?
Po pierwsze – ważna jest profilaktyka. O ile to możliwe, staramy się zapobiegać przenoszonym chorobom. Można podawać zwierzętom specjalnie spreparowane jedzenie, które przeciwdziała atakom pasożytów. Zawarte w nich substancje nie tylko odstraszają kleszcze, ale czasem również działają jak trucizna. Najpopularniejsze na rynku są na przykład krople przeciw insektom, które weterynarz zaleca w przypadku inwazji pcheł i kleszczy lub spreje, które stosuje się zewnętrznie (bezpośrednio na skórę), dzięki czemu nasze zwierzęta są zabezpieczone przed insektami przez kilka tygodni. Poleca się również obroże przeciw pchłom i przeciw kleszczom ze względu na bardzo długi okres działania – aż po pół roku!
Po drugie – jeśli znaleźliśmy kleszcza w ciele naszego zwierzaka, musimy go dobrze usunąć. Działa to na tej samej zasadzie, co usuwanie kleszcza z ciała człowieka – niczym go nie smarujemy, najlepiej kupić do tego specjalną pęsetę. Kleszcza najlepiej wyciągać delikatnie, ale też zdecydowanie, wręcz „wykręcić” jak najbliżej skóry. Potem sprawdźmy, czy usunęliśmy całego pasożyta, a przez następne tygodnie uważniej obserwujmy naszego pupila i w razie niepokojących objawów, udajmy się do weterynarza.