Kiedy twój labrador tyje...

Psy kochają błagać o jedzenie. Nie ważne, czy są najedzone, czy mają puste żołądki, kiedy spoglądają na właściciela oczami wielkimi jak pięciozłotówki, ciężko powiedzieć „nie”. Natomiast powiedzenie „tak” nie zawsze wychodzi korzystnie – po pierwsze, wiadomo, nasze jedzenie nie nadaje się w większości na wrażliwe psie żołądki, a po drugie, zanadto rozpieszczane psy nieuchronnie tyją!


Dlaczego labradory mają tendencję do tycia?
Niektóre rasy psów mają większą tendencję do tycia niż inne. Do tych ras zaliczamy labradory. Nie dość, że kochają jeść, to na dodatek cierpliwie błagają o kawałek kanapki swojego właściciela. Eleanor Raffin, chirurg weterynarz z brytyjskiego University of Cambridge, przeprowadziła badania, które dowiodły, że labradory są mistrzami w zdobywaniu większej ilości jedzenia! Raffin opowiedziała magazynowi Live Science, że zdecydowała się na zbadanie sprawy z powodu dużej liczby otyłych labradorów-pacjentów w jej prywatnej klinice. Na początku rozmawiała o problemie z właścicielami psów, którzy zgodnie potwierdzali, że psy mają obsesję na punkcie jedzenia. Te wnioski pozwoliły stwierdzić doktor Raffin, że za niezwykły pociąg do jedzenia w tej rasie odpowiadają geny i, jak na naukowca przystało, niezwłocznie zabrała się do badań.

Karma happy dog


Badania doktor Raffin
Aby zweryfikować słuszność swej teorii, Raffin wraz z innymi weterynarzami obserwowała grupę 33 labradorów. Ponad połowa z nich miała wagę w normie, a 15 cierpiało na otyłość. Naukowcy postanowili znaleźć przyczynę obżarstwa. Które geny są odpowiedzialne za tę przykrą skłonność do tycia? Wśród otyłych psów gen zwany POMC występował w większej ilości – zbierał się w jednym miejscu. Przez to w pewnym sensie wpływał na „wyłącznik głodu”, który informuje psa, że nie potrzebuje już jedzenia. Dlatego psy nie wiedziały, że tak naprawdę nie są głodne, nie czuły bowiem nigdy sytości i reagowały z ożywieniem na jedzenie.
Następnie pod obserwację poszło 700 innych labradorów, a dr Raffin z kolegami odkryli, że geny POMC występują aż u jednego na cztery psy! Nie wszystkie cierpiały na otyłość, ale według ankiet, które wypełnili właściciele, takie okazy miały obsesję na punkcie wybłagiwania o przekąski. Doktor Eleonor postanowiła zbadać też inne rasy i odkryła, że tylko retrivery posiadają ten gen – ale są one blisko spokrewnione z labradorami. 


Co na to poradzić?
Niestety nie ma złotego środka na zwalczanie otyłości labradora. Jeśli już cierpi na nadwagę, właściciel musi kontrolować jego dietę i zachęcać do aktywnego spędzania czasu. Jeśli jednak jeszcze nie ma dodatkowych kilogramów, trzeba dodatkowo nauczyć się skutecznego odmawiania na wszelkie błagania o jedzenie. Możemy walczyć z apetytem psa, ale wymaga to systematyczności i konsekwencji.