Psy kochają najmocniej

Jaka miłość jest największa? Już w starożytności najwięksi filozofowie głowili się nad tym zagadnieniem. Mistrz Horacy powiedział nawet, że „największa jest miłość matki, druga psa, a trzecia kochanki”. Zapewne każdy z nas zna też powiedzenie, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, a na świecie praktycznie w każdym mieście możemy spotkać pomniki wiernych psów, którzy do swojej śmierci oczekiwali właścicieli. 
Każdy z nas chciałby, żeby jego pupil kochał go bezwarunkowo. Jeśli dbamy o psa i poświęcamy mu czas, z każdym dniem nasza więź się zacieśnia i rośnie wzajemne przywiązanie. Czasem jest to błogosławieństwem, ale często też zdarzają się zabawne sytuacje, kiedy w chwilach stresu lub nagłego ataku czułości, psy dosłownie wchodzą nam na głowę.

Ubranka dla psa


Bezwarunkowa miłość
Czym właściwie jest psia przyjaźń? Nad tym zagadnieniem pochylili się amerykańscy naukowcy, by ostatecznie się nie dogadać. Część z nich na podstawie wnikliwych badań i obserwacji stwierdziła, że psy nie są w stanie budować w sposób świadomy relacji, którą nazwalibyśmy trwałą przyjaźnią. Dlaczego? Pierwowzorem badań nad przyjaźnią były wilki i szympansy, ale z nimi sprawa wyglądała zupełnie inaczej, bowiem można je było obserwować w środowisku naturalnym. Jak więc zbadać udomowionego już psa? Często o ich zachowaniu decyduje sposób wychowywania przez opiekuna, ale przecież naturalnie psy mają zestaw indywidualnych cech i predyspozycji. Wszystko zależy od tego, jak często pies ma kontakt z innym człowiekiem czy osobnikiem – wiadomo, że częste wspólne spacery czy inne formy spędzania czasu zbliżają. Ale przecież nierzadko zdarza się, że psy za kimś nie przepadają lub reagują na kogoś w sposób dalece odbiegający od przyjaznego merdania ogonem.


Wzruszające historie
Każdy z nas zna przynajmniej po kilka przykładów historii, w których psa stawia się w roli głównego bohatera. Kto by się nie wzruszył czytając, na przykład, o tym, jak małe szczeniaczki pozostawały przy ciele swojej rozjechanej matki, albo olbrzymi labrador czuwał dzień i noc przy chorym niemowlaku? Zwykle te historie dowodzą psiej lojalności i wierności. W Internecie znajdziemy całą masę filmików i obrazków potwierdzających, że na psa zawsze można liczyć.
Niemniej jednak nie bierze się to znikąd. Psy to zwierzęta stadne, które przywiązują się do swoich właścicieli i są w stanie dla nich zrobić naprawdę wszystko. Dlatego nie warto wierzyć amerykańskim naukowcom i bez zbędnych dowodów czy wyników badań po prostu przyjąć teorię, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, a jego miłość jest bezwarunkowa!