Dlaczego pies przekrzywia głowę, kiedy do niego mówimy?

Każdy właściciel psa doskonale zna ten uroczy odruch pupila, kiedy przechyla głowę w chwili, gdy mówimy do niego w inny niż zazwyczaj sposób. W Internecie znajdziemy mnóstwo śmiesznych obrazków i filmików, które obrazują ten odruch. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, co to oznacza? Może piesek w ten sposób okazuje swoje zainteresowanie? A może chce, żebyśmy zwrócili na niego uwagę? Albo daje nam coś do zrozumienia? 


Dlaczego psy przekrzywiają głowę, kiedy do nich mówimy?
Wyjaśnieniem tej frapującej kwestii zajął się profesor Stanley Coren – profesor psychologii Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie, zajmujący się badaniami nad nawiązywaniem relacji pomiędzy ludźmi i zwierzętami. Profesor Coren stwierdził, że przechylanie przez psa głowy ma związek ze zmysłem wzroku, a nie słuchu. Skąd ten wniosek? Psy mają wydłużone pyski, co przeszkadza im w widzeniu dolnej części ludzkiej twarzy. Coren dodaje, że usta, których psy nie mogą dostrzec w całości, są bardzo istotnym elementem ludzkiej ekspresji – języka ciała. Jeśli nie możesz sobie tego wyobrazić, profesor zaproponował bardzo prosty test – przyłóż pięść do nosa, właśnie tak widzi Twój pupil.
Taka teoria miałaby dużo sensu, ponieważ psy nieustannie obserwują naszą twarz, aby pomóc sobie w odczytaniu aktualnego stanu emocjonalnego. Dlatego zjawisko przekrzywiania głowy może być po prostu sposobem na ułatwienie sobie oceny humoru, w jakim w danym momencie się znajdujemy. Profesor nieustannie podkreślał, że jego rozważania są jedynie rozważaniami teoretycznymi, dlatego czym prędzej postanowił je sprawdzić. Wiadomo, że istnieją psie rasy, w których pupile nie mają wydłużonych pyszczków, na przykład pekińczyki czy buldogi francuskie, stąd profesor Coren wysnuł podejrzenie, że jeśli jego teoria jest słuszna, te psy nie będą przekrzywiać głowy, kiedy coś do nich powiemy. Stworzył internetową ankietę, w której właściciele wszystkich ras odpowiadali na pytanie, jak często ich pupil przekrzywia głowę w trakcie mówienia i jakiej rasy zwierzęcia są właścicielem. 


Wyniki badania przeprowadzonego przez profesora psychologii Corena
W internetowej ankiecie łącznie wzięło udział 582 właścicieli czworonogów. 62% z nich stwierdziło, że ich piesek przekrzywia głowę zawsze, kiedy się do niego mówi! Ponad połowa ankietowanych ras psów z płaskimi pyszczkami również zaobserwowało to urocze zjawisko. Natomiast aż 71% ras psów z dłuższymi pyskami przechylało głowę bardzo często. Dlatego profesor doszedł do wniosku, że skoro rasa nie ma aż takiego znaczenia, być może chodzi o to, że pochylenie głowy jest spowodowane jej kształtem, a nie długością pyszczka. W takim wypadku to kształt miałby powodować zaburzenia w całościowym widzeniu.