Dlaczego koty śpią w dziwnych miejscach?

Koty to niezwykle mądre, aczkolwiek specyficzne stworzenia, które potrafią zaskoczyć właściciela nawet po wielu latach wspólnej znajomości, albo podczas wykonywania naprawdę podstawowej czynności. Może dzięki tej nutce tajemniczości w wielu, albo raczej – niemal wszystkich antycznych cywilizacjach stały się obiektem kultu. 


Kocia logika spania. Albo inaczej – zupełny brak logiki spania!
Dziś w nieco humorystyczny sposób przyjrzymy się kocim sposobom na spanie. Internet jest przepełniony obrazkami, na których koty potrafią spać w najdziwaczniejszych miejscach i w najbardziej zadziwiających pozach. Generalnie, nierzadko zdarza się, że kot zamiast najpiękniejszego posłania wybierze na łóżko kartonowe pudełko, a wyłożoną pluszem kanapę zamieni na framugę we drzwiach. Te wszystkie nietypowe zachowania jednak wcale nie znaczą, że te urocze zwierzaki mają problem z rozeznaniem w terenie, a wręcz przeciwnie, widzą świat zupełnie inaczej niż człowiek. Można się nawet pokusić o stwierdzenie, że my jako ludzie powinniśmy się inspirować sposobem bycia kotów!
Koty słyną z tego, że potrafią spać nawet 16 godzin na dobę. Dlatego nikogo nie powinno zdziwić, że często wybierają inne miejsca do spania niż pospolite łóżko. Ale po co kotom aż tak dużo godzin snu? Z biologicznego punktu widzenia generalnie można to wytłumaczyć tym, że koty potrzebują dużo więcej energii by utrzymać w swoim ciele optymalną temperaturę oraz zapewnić skórze i sierści dobrą kondycję. Stały się bez wątpienia mistrzami w oszczędzaniu swojej energii – czy wiecie, że podczas snu koty potrafią wyłączyć część procesów, jakie zachodzą w ich organizmach?
Być może przez potrzebę utrzymywania odpowiedniej temperatury nierzadko na swe posłania wybierają ciepłe miejsca, na przykład grzejnik czy piecyk. Kochają też spać na naszych kolanach bądź klatkach piersiowych, albo wciskać się w najciaśniejsze kąty, o których wszyscy już dawno zapomnieli. 


Karton ukochanym przedmiotem kota
Na pewno każdy właściciel zauważył, że nic tak nie wzbudza ożywienia w jego kocie, jak postawienie przed nim kartonowego pudła. Generalnie rzecz biorąc, koty kochają małe i ciemne przestrzenie, ponieważ zaszycie się w takim pudełku bardzo uspokaja i wycisza naszego pupila. Możemy sobie nie zdawać z tego sprawy, ale koty źle radzą sobie ze stresem i wszelkimi konfrontacjami, dlatego w razie kłótni lub nieprzyjemnej sytuacji, wolą się odizolować na kilka godzin niż kręcić na widoku narażone na dalsze konfrontacje.
Koty mogą spać dosłownie wszędzie – niekoniecznie w miejscach dla nich przeznaczonych. Jako kochający właściciel nie masz innego wyboru, jak pozwolić swojemu pupilowi na zakopanie się w ręcznikach czy na szafie. Nie stresuj kota, on został stworzony do tego, by Cię nieustannie zaskakiwać.