Dlaczego koty kochają ciepło?

Na pewno nie raz zastanawialiście się nad tym zjawiskiem, gdy w najwyższych temperaturach, gdy ludzie umierają z gorąca, koty wystawiają się na najbardziej oświetlone miejsca. Albo w czasie mroźnej zimy nieustannie okupują rozgrzane grzejniki, które my ledwo możemy dotknąć ręką. Koty zdecydowanie kochają ciepło! Jedyne pytanie, jakie rodzi się w takiej sytuacji, to pytanie o powód tej bezgranicznej miłości do wysokich temperatur.


Dlaczego koty lubią się smażyć na słońcu?
Na pytanie to można odpowiedzieć z biologicznego punktu widzenia – koty bowiem mają o wiele mniej receptorów ciepła niż ludzie! Różnica jest dosłownie wyczuwalna, ludziom ból sprawia już temperatura ok. 45 stopni Celsjusza, natomiast koty zaczynają odczuwać dyskomfort od mniej więcej 55 stopni Celsjusza. Oczywiście, większa skala odczuwania bólu nie uchroni kota przed poparzeniami! Trzeba o tym pamiętać. 
Koty są również cieplejsze od ludzi, może dlatego tak bardzo lubimy się do nich przytulać. Ich naturalna temperatura wynosi pomiędzy 38-40 stopni Celsjusza (u ludzi, przypomnijmy, optymalna temperatura ciała to doskonale znane 36,6). Te urocze zwierzaki, podobnie jak wszystkie ssaki, potrzebują również określonej ilości energii by utrzymać swoją temperaturę na stałym poziomie – co może być trudne, kiedy ponad jedną trzecią swoich zasobów energii muszą przeznaczyć na utrzymanie skóry i futerka.
To może też tłumaczyć widoczną senność kotów. 16 godzin spania w ciągu doby może być kocim sposobem na oszczędzanie potrzebnej energii. Koty również posiadają umiejętność przyswajania energii słonecznej, a w czasie spania mogą wyłączyć sobie część procesów, które zachodzą w organizmie. 


Jak możemy pomóc kotom w utrzymaniu stałej temperatury ciała?
Przede wszystkim zadbajmy o odpowiednie posłanie. Koty kochają wszelkie budki, kartony, zamknięte przestrzenie i przytulne zakątki. Dlatego czasem gardzą ładnym, ale według ich potrzeb niepraktycznym posłaniem. Starajmy się zapewnić więc dodatkowe warstwy zapewniające ciepło i na przykład połóżmy futrzany kocyk na ich łóżeczku albo obijmy budkę pluszem. Na rynku istnieje wiele modeli posłań, pośród których na pewno znajdziemy to idealne dla naszego kota.
Nie wyganiajmy również kotów z miejsc, w które się powciskały – na pewno miały swoje powody, że się tam znalazły. Z ostrożnością możemy podejść jednak, gdy zobaczymy, że nasz kot bezpośrednio dotyka rozgrzanego pieca. Tak jak pisaliśmy wyżej, fakt, że koty posiadają mniejszy próg na uczucie bólu, nie oznacza, że nie mogą się boleśnie poparzyć, a to wiąże się z przykrymi konsekwencjami. 
Nie zapominajmy również o przytulaniu kotów! Powszechnie wiadomo, że dwa ciała działają na siebie rozgrzewająco! Zastanawialiście się, dlaczego koty tak lubią kłaść się na waszych klatkach piersiowych? To właśnie z powodu najwyżej temperatury ciała w tym miejscu!