Jak wykąpać psa?

Pomimo tego, że psy są znane raczej z miłości do wody, nie przepadają za kąpielą. Co więcej, ten rytuał wywołuje w nich stres i wolałyby raczej uciec, niż dać się wyszorować w nawet najłagodniejszym szamponie. Co więcej, zwierzaki zazwyczaj nawet nie potrzebują częstych kąpieli, chociaż częstotliwość oczywiście zależy od ich trybu życia, aktywności i rodzaju posiadanej sierści. Naturalne olejki, które są obecne na ich skórze, fakt, że na zimę obrastają w sierść, a na wiosnę zrzucają ją kilogramami, dieta i nawyki pielęgnacyjne pozwalają psom utrzymywać się w czystości. I dobrej kondycji. Nie są może mistrzami pielęgnacji (tak jak koty), ale zazwyczaj to wystarcza. Czasem jednak jesteśmy zmuszeni do wykąpania pupila.


Jak kąpać zwierzaki?
Po pierwsze, od najmłodszych lat powinniśmy dbać o to, by kąpanie było przyjemnym doświadczeniem. Żadnego zmuszania, gonitwy po całym domu, karania czy krzyczenia, jeśli pies nie zachowuje się tak jak powinien. Pamiętajmy, że podczas wychowywania czworonoga krzyk nie jest dobrą metodą, nigdy! Jak możemy pomóc psom umilić czas kąpieli? Jeśli nasz zwierzak nie przepada za wodą, najlepiej będzie skrócić kąpiel do minimum. Czyli namoczenie zwierzaka, wtarcie szamponu i zmycie go. Mówmy do niego delikatnie i głaskajmy od czasu do czasu po brzuchu. Po całym „zabiegu” nagrodźmy za wzorowe zachowanie, a jeśli jednak nie było idealnie, nie wytykajmy tego psu. Następnym razem będzie lepiej.
Po drugie, odpowiednia temperatura. Psy mają wyższą niż ludzie temperaturę ciała o dwa stopnie, ale nie powinniśmy do kąpieli używać zbyt ciepłej wody. Najbardziej optymalna będzie woda letnia, przyjemna i dla Ciebie i Twojego pupila. Zimą możemy oczywiście użyć cieplejszej wody, ale letnie kąpiele w wannie na podwórku uczyńmy raczej ochładzające.
Po trzecie, zawsze trzymaj ręcznik w pogotowiu. Jeśli przyzwyczaisz do tego psa, będzie on się czuł bezpiecznie i będzie mógł przewidzieć następne etapy kąpieli. Ręcznik stanie się dla niego zakończeniem męki!
Jeśli Twój pies wybitnie stroni od kąpieli, możesz poprosić kogoś o pomoc. We dwie osoby szybciej umyjecie naszego brudasa, jednak pamiętaj, by wybrać kogoś, kogo pies lubi i akceptuje. To będzie dla niego wystarczająco stresujący czas, żeby jeszcze przejmować się nielubianym człowiekiem obok.
Pamiętaj także o smakołykach. Wizja przekąszenia ulubionego jedzenia może również podziałać na Twojego pupila motywująco. 


Nie taka kąpiel straszna
Często może się zdarzyć, że pies po kąpieli będzie się ocierał o dywany lub inne przedmioty w domu. Wszystko to jest spowodowane tym, że bardzo chce odzyskać swój zapach, dlatego nie powstrzymujmy go przed otrzepywaniem się i wycieraniem! Z upływem czasu Twój pupil na pewno polubi wspólne rytuały, w końcu kąpiel to również spędzanie czasu z ukochanym właścicielem!