Poradnik obcinania psich pazurów

Dziś przygotowaliśmy poradnik dla wszystkich właścicieli, którzy pragną samodzielnie obciąć pazury swoim pupilom. Jak wiadomo, jest to bardzo ważna i zarazem delikatna czynność wymagająca precyzji. 


Kiedy obcinać pazury?
Nie ma konkretnego czasu, w jakim odrastają psie pazury. Przede wszystkim musimy bacznie obserwować naszego pupila i co jakiś czas go „badać”. Można to zrobić w łatwy sposób podczas zabawy w podawanie łapy. Kiedy pies stoi, a pazury dotykają ziemi oznacza to, że potrzebny mu jest pedicure. Za długie pazury możemy też usłyszeć – wtedy, gdy nasz pies wydaje charakterystyczny stukot podczas chodzenia po drewnianej podłodze. Dodajmy, że najlepiej przyzwyczajać psa do takich zabiegów od najmłodszych lat, dzięki czemu nie będą one dla niego tak stresujące i nieprzyjemne – co za tym idzie, dla nas łatwiejsze do wykonania.


Jak często obcinać pazury?
To wszystko zależy od tego, jak dużo czasu nasz pies spędza na zewnątrz. Częstotliwość takich zabiegów jest bowiem wynikiem aktywności zwierzaka, ponieważ jeśli często chodzimy z naszym pupilem na spacery w miejsca, gdzie ma szansę ścierać pazury, nie musimy ich często podcinać. Jak psy naturalnie ścierają pazury? Wiadomo, koty robią to na drapakach, dla naszego psa takim drapakiem będzie na przykład asfalt. Kiedy biega, skacze i ogólnie porusza się po twardych powierzchniach. Niestety, jeśli nasz pupil ma mało ruchu, lub nie może sobie pozwolić na aktywności z powodu choroby czy podeszłego wieku, musimy być przygotowani, że będzie potrzebował częstszych zabiegów. Nieobcinane pazury grożą mu przykrymi konsekwencjami – będą sprawiać mu ból podczas chodzenia, a następnie zaczną wrastać i wbijać się we wrażliwe opuszki palców.


Dlaczego boimy się obcinać pazury?
Głównie boimy się dlatego, że możemy boleśnie skaleczyć zwierzaka. Nie ma się jednak czego bać, wystarczy, że zastosujemy się do prostych zasad, a zabieg będzie obustronnie przyjemny. 


Jak obcinać pazury?
1. Pamiętajmy, że czasem rdzeń paznokcia wydłuża się poza palec, więc musimy być ostrożni w operowaniu obcinaczkami. Jeśli pies ma jasne pazurki to łatwo to zobaczymy, przy ciemnych lepiej zostawić więcej paznokcia (metoda małych cięć).
2. Pazurki najlepiej obciąć do opuszków. Nie zapomnijmy też o obcięciu wilczego pazura, czyli dodatkowego paznokcia znajdującego się przy nadgarstku.
3. Używajmy tych samych i dobrze zaostrzonych obcinaczek.
4. Dobrze jest też posiadać zasypkę powstrzymującą krwawienie w razie skaleczenia.
5. Możemy wziąć pieska na kolana, jeśli jest mały, albo po prostu posadzić go przed nami. Ważne, żeby pozycja obcinania pazurów była wygodna zarówno dla nas, jak i dla naszego pupila – musimy w końcu dobrze widzieć łapki. 
6. Nie przedłużajmy zabiegu i nie zapomnijmy o nagrodzie za wzorowe sprawowanie!